Magazyn piłkarski Newsy Nowe zasady Mistrzostw Świata 2026 potwierdzone przez FIFA

Nowe zasady Mistrzostw Świata 2026 potwierdzone przez FIFA

Jarosław Kowalski

W 2026 roku odbędzie się kolejna edycja Mistrzostw Świata, które tym razem zostaną zorganizowane przez trzy kraje: Kanadę, Meksyk oraz Stany Zjednoczone. Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z MŚ 2026 są jednak zmiany w zasadach turnieju, które wprowadzają nowe wyzwania dla zespołów oraz wpłyną na sposób rozgrywania meczów.

mundial 2026 nowe zasady
Nowe zasady Mistrzostw Świata 2026 potwierdzone przez FIFA
  • 48 reprezentacji na Mundialu 2026
  • ostatecznie 12 grup po 4 kraje w każdej
  • 1/16 zamiast 1/8
  • finaliści rozegrają finalnie 8 meczów (do tej pory 7)

Mistrzostwa Świata 2026 w USA, Kanadzie i Meksyku

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2026 roku będą nie tylko wyjątkowe ze względu na nowe zasady, ale także ze względu na ich rozległość geograficzną. FIFA, która jest organizatorem mistrzostw, zadecydowała o przyznaniu praw do organizacji mistrzostw trzem krajom: USA, Meksykowi i Kanadzie. Ta decyzja zrobiła wiele zamieszania wśród fanów piłki nożnej, którzy są przyzwyczajeni do jednego gospodarza.

Mecze MŚ 2026 odbędą się na 16 stadionach w 16 miastach z trzech krajów, z których większość znajduje się w USA. W Meksyku i Kanadzie będą rozgrywane tylko trzy mecze każde, a cała reszta meczów zostanie rozegrana na stadionach w USA.

Stany Zjednoczone będą miały najwięcej stadionów, a także najwięcej meczów – 60 meczów zostanie rozegranych w USA. W Meksyku i Kanadzie odbędą się po trzy mecze – jeden mecz na stadionie Azteca w Meksyku, Estadio BBVA Bancomer w Monterrey oraz Stade Olympique w Montrealu.

Który najlepszy?BukmacherBonus
🔥 Najwyższe kursySuperbet3754 PLN
📱 Najlepsza aplikacjaeTOTO2222 PLN
❤️ Najlepsza oferta na startSTS1660 PLN
🎪 Najwięcej rynkówFortuna630 PLN
🤩 Najciekawsza promocjaFuksiarz500 PLN
Ranking najlepszych firm 2023

Wszystkie stadiony, na których zostaną rozegrane mecze, będą musiały spełniać wymagania FIFA, które są bardzo rygorystyczne i dotyczą wszystkiego od infrastruktury do bezpieczeństwa i warunków pogodowych. W związku z tym, że mecze będą rozgrywane w trzech krajach, FIFA musiała opracować nowy system organizacji turnieju, który będzie zapewniał płynność transportu i bezpieczeństwo zawodników i kibiców.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2026 roku będą prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem, w którym kibice z całego świata będą mieli okazję zobaczyć najlepszych piłkarzy na świecie na 16 stadionach w trzech różnych krajach. To będzie wyzwanie dla organizatorów, ale także dla kibiców, którzy będą musieli przygotować się na długie podróże między stadionami i miastami. Jednak z pewnością warto będzie to zrobić, aby zobaczyć te niezapomniane mecze.

Nowe zasady Mundialu 2026: 48 reprezentacji zamiast 32

Jedną z największych zmian jest zwiększenie liczby drużyn uczestniczących w turnieju z 32 do 48. Dzięki temu większa ilość zespołów będzie miała szansę na występ w mistrzostwach i zaprezentowanie swoich umiejętności na światowej scenie. W związku z tym, że liczba zespołów zostanie zwiększona, zmianie ulegnie również format rozgrywek.

MŚ 2026: Podział miejsc na kontynenty

Podział miejsc na poszczególne kontynenty został zmieniony w porównaniu z poprzednimi edycjami mistrzostw. W MŚ 2026, Europa otrzyma 16 miejsc, a Azja 8. Ameryka Północna (w skład której wchodzą Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk) również otrzyma 8 miejsc, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z dotychczasowymi 3. Afryka otrzyma 9 miejsc, a Ameryka Południowa 6. Ostatnie miejsce zostanie przyznane zespołowi z Oceanii.

Takie rozłożenie miejsc ma na celu zwiększenie szans dla reprezentacji z krajów spoza Europy i Ameryki Południowej, które dotychczas miały mniejsze szanse na awans. Jednocześnie, większa liczba drużyn w turnieju oznacza większą rywalizację i zwiększone emocje dla kibiców na całym świecie.

KontynentPoprzednia liczba miejsc na MŚLiczba miejsc na MŚ 2026
Europa1316
Ameryka Północna i Środkowa36
Afryka59
Azja4,58,5
Ameryka Południowa46
Australia i Oceania0,50,5

MŚ 2026 a VAR

W ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2026 r. przewiduje się zastosowanie systemu VAR (Video Assistant Referee) podobnie jak w poprzednich edycjach mistrzostw. VAR jest to system wideo umożliwiający sędziom dokładniejsze podejmowanie decyzji w trudnych sytuacjach na boisku, takich jak sporne sytuacje pod bramką czy kontrowersyjne faule. System VAR pozwala sędziom na skorzystanie z powtórek, co pozwala na bardziej dokładne i sprawiedliwe decyzje w trudnych sytuacjach.

Zastosowanie systemu VAR w piłce nożnej spotkało się z mieszanymi reakcjami, jednakże pozytywne efekty zastosowania systemu są już widoczne na całym świecie. VAR pomógł w wykluczeniu błędnych decyzji sędziów, co zwiększyło sprawiedliwość rozgrywek i wprowadziło bardziej fair play na boisku.

W MŚ 2026 oczekuje się, że system VAR będzie stosowany zgodnie z zasadami FIFA i będzie działał na najwyższym poziomie. Będzie to dodatkowe narzędzie dla sędziów, które pozwoli na jeszcze dokładniejsze i bardziej sprawiedliwe podejmowanie decyzji na boisku.

Póki co nie ma konkretnych, potwierdzonych informacji na temat nowinek VAR na MŚ 2026, ale jak tylko się one pojawią, zaktualizujemy tekst o taką treść.

Mundial 2026: Nowe zasady potwierdzone

Początkowo FIFA rozważała dosyć absurdalny pomysł, by 48 zespołów na MŚ 2026 rozlokować w 16 grupach. Każda grupa miała liczyć więc 3 zespoły.

Oznaczałoby to, że z 3-zespołowych grup, wychodzą po dwie reprezentacje, które następnie zmierzą się w… 1/16 finału MŚ i tam rozpoczną fazę pucharową. Na szczęście FIFA finalnie zrezygnowała z tej idei.

Finalne, nowe zasady MŚ 2026:

  • 48 reprezentacji
  • 12 grup po 4 zespoły w każdej
  • Awansują 2 najlepsze reprezentacje z każdej grupy
  • Awansuje także 8 najlepszych reprezentacji z 3-cich miejsc
  • Faza pucharowa rozpocznie się od 1/16
  • Łączna liczba rozegranych meczów na MŚ 2026: 104

104 mecze to bardzo dużo, niemniej jednak reprezentacje, które dotrą do finału Mistrzostw Świata 2026 w USA, Kanadzie i Meksyku, rozegrają tak naprawdę tylko jedno spotkanie więcej, niż w dotychczasowej formule mundialowej.

Z całą pewnością na Mundial 2026 awansuje kilka egzotycznych reprezentacji. Wystarczy spojrzeć na aktualny ranking FIFA, by zobaczyć, które kraje zajmują miejsca 33-46, a więc teoretycznie te, które potencjalnie będziemy mogli zobaczyć na boiskach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku.

Eliminacje MŚ 2026

Eliminacje MŚ 2026 mają się odbyć w latach 2023-2025. Kwalifikacje te rozegrają zespoły z 6 konfederacji piłkarskich – AFC, CAF, CONCACAF, CONMEBOL, OFC i UEFA. Liczba drużyn biorących udział w eliminacjach zależy od konfederacji.

UEFA będzie miała najwięcej miejsc, bo aż 13 drużyn awansuje bezpośrednio na Mundial 2026, a kolejne 3 zagrają w barażach. W przypadku pozostałych konfederacji liczba miejsc dla drużyn zależy od wielu czynników, takich jak ranking FIFA, osiągnięcia w poprzednich mistrzostwach świata i innych turniejach.

Eliminacje MŚ 2026 będą się składać z kilku etapów, w tym rundy wstępnej, rundy grupowej, a także fazy play-off. Zespoły będą walczyć o miejsca w turnieju finałowym, który odbędzie się w 3 krajach – USA, Meksyku i Kanadzie.

MŚ 2026: Budżet Mundialu

Na chwilę obecną nie ma jeszcze oficjalnego budżetu na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2026, ponieważ wiele kwestii finansowych, takich jak koszty organizacji turnieju, sponsorzy i przychody z biletów, musi jeszcze zostać ustalonych.

Jednakże, przewidywane jest, że koszty organizacji Mistrzostw będą bardzo wysokie. Na poprzednich Mistrzostwach Świata w Rosji w 2018 roku, budżet wyniósł około 14 miliardów dolarów amerykańskich.

Z kolei MŚ w Katarze 2022 kosztowały kraj oraz FIFA ok. 31,6 mld USD. Branża bukmacherska miała zanotować obrót na poziomie 116 mld euro podczas ostatnich mistrzostw świata.

Oczekuje się, że koszty organizacji MŚ 2026 będą znacznie wyższe, ponieważ turniej będzie rozgrywany w trzech krajach.

Ostateczna kwota zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych kilku miesięcy, gdy organizatorzy będą mieli dokładniejsze szacunki i umowy z partnerami.

Źródło: sport1.pl

5 / 5. Ocen: 33

Podobne artykuły

MagazynPilkarski.pl – Twoje źródło sportowych informacji