Magazyn piłkarski Newsy Piłkarki z Polski awansowały na ME U-17!

Piłkarki z Polski awansowały na ME U-17!

Maksymilian Nowak

Reprezentantki Polski awansowały na młodzieżowe mistrzostwa Europy U-17. Jak będzie wyglądać ta impreza i kiedy się odbędzie?

Piłkarki z Polski awansowały na ME U-17!
Piłkarki z Polski awansowały na ME U-17! (fot. Adriana Ficek)

Awans na mistrzostwa Europy to niemały sukces

Słowa „awans na mistrzostwa Europy” w dobie 24 zespołów na męskim „dorosłym” Euro mogą nie robić wrażenia. Warto jednak zaznaczyć, że na kobiecym młodzieżowym czempionacie Starego Kontynentu występuje zaledwie osiem drużyn, a droga do turnieju głównego jest dość kręta.

W eliminacjach drużyny z Europy są podzielone na dwie „ligi” według wyników osiągniętych w poprzednich latach. 20 reprezentacji z Ligi B w pierwszym etapie kwalifikacji walczy w sześciu grupach o siedem miejsc w drugiej fazie kwalifikacji. W Lidze A jest nieco łatwiej, bo 28 drużyn dzieli się na siedem grup, a do kolejnego etapu przechodzą trzy ekipy z każdej czterozespołowej grupy. Biało-Czerwone we wrześniu zeszłego roku wygrały z Grecją (3:0) i Belgią (1:0 – bramka Magdy Półrolniczak) oraz uległy Hiszpanii 0:3, co dało im drugie miejsce w grupie i przepustkę do dalszych gier.

– Z ogromną dumą i radością oglądam grę naszych dziewczyn w młodzieżowych reprezentacjach. Ja też jako zawodniczka miałam przyjemność grania z orzełkiem na piersi i wiem jaka to ważna i wartościowa przygoda, dlatego tym bardziej cieszę się, że nasze zawodniczki mogą ją przeżyć. Powołanie na zgrupowanie to zawsze fajny bodziec do pracy, ale też prezent za tę pracę, którą wykonują na co dzień. Bardzo doceniam to, że jestem jedną z osób, która może wspierać je w rozwoju i dokładać cegiełkę do tego by stawały się lepszymi wersjami siebie – mówi Patrycja Falborska, trenerka zespołu U17 Śląska, w którym jesienią występowały wrocławskie reprezentantki Polski.

Trudne zadanie piłkarek

W kolejnej fazie eliminacji do Euro – już ostatniej – zadanie jest nieco trudniejsze. 21 zespołów z Ligi A oraz 7 zespołów z Ligi B zostało podzielonych znów na siedem grup, a awans na Euro zdobywa jedynie najlepsza drużyna z każdej grupy (ósme miejsce na mistrzostwach otrzymuje gospodarz). Polska w drugim etapie najpierw pokonała Estonię 2:0, następnie Rumunię 2:1 (gol Magdy Półrolniczak), a remis 2:2 z Czechami dał awans na Euro.

Bez wątpienia to bardzo duży sukces dla całej polskiej piłki kobiecej, cieszy nas również to, że swój udział miały zawodniczki Śląska Wrocław. Trzy z czterech zawodniczek z kadry U17 obecnie znajdują się w kadrze ekstraligowego zespołu, ale nie można zapominać o pracy, jaką wykonała i wykonuje ze wszystkimi piłkarkami trenerka Patrycja Falborska. Pierwsze miejsce po rundzie jesiennej Centralnej Ligi Juniorek U17 nie jest przypadkiem – podkreśla koordynator sekcji piłki nożnej kobiet w Akademii Śląska, Maciej Bączyk.

Jesteśmy klubem, który ma swoje zespoły na wszystkich szczeblach centralnych i kładziemy duży nacisk na szkolenie – rozwój indywidualny piłkarek i piłkarzy stawiamy ponad wynik. Tym bardziej cieszy nas fakt, że zawodniczki naszego klubu przyczyniają się do ważnego sukcesu polskiej piłki kobiecej. To jest droga, którą chcemy podążać i jestem przekonany, że wkrótce – w młodszych grupach wiekowych – doczekamy się kolejnych reprezentantek – zaznacza Krzysztof Paluszek, dyrektor ds. rozwoju sportowego w Śląsku Wrocław. – Ciesze się, że ciężka praca trenerek i trenerów Śląska Wrocław w połączeniu ze współpracą z trenerami reprezentacji Dolnoslaskiego Związku Piłki Nożnej, Adamem Ciupinskim oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, Marcinem Kasprowiczem, daje takie efekty – dodaje.

Rozwój jest widoczny na co dzień – Gabriela Lewicka i Dominika Szkwarek już w poprzednim roku dołączyły na stałe do kadry pierwszej drużyny, podobnie jak Magdalena Półrolniczak. Zawodniczki te są ważnymi ogniwami drużyny trenera Piotra Jagieły. Warto podkreślić, że wszystkie te piłkarki związały się już z klubem profesjonalnymi umowami.

Gabi, Dominika i Magda codziennie udowadniają, że mają ogromny potencjał piłkarski. Oliwia Związek również ciężko pracuje na to, by dołączyć do kadry pierwszego zespołu. Cieszymy, się że mamy taką zdolną młodzież i że aż trzy dziewczyny pochodzą z najbliższych okolic Wrocławia. Chcemy, by nasz zespół miał mocne podstawy i by grało w nim jak najwięcej wychowanek – przyznaje szkoleniowiec WKS-u, Piotr Jagieła. – Mistrzostwa Europy to świetne doświadczenie dla naszych zawodniczek, rywalizacja z topowymi zespołami kontynentu zawsze będzie powodowała rozwój piłkarski. Mam nadzieję, że doświadczenie zebrane na takiej imprezie będzie owocowało i będzie bodźcem do jeszcze cięższej pracy, a to doprowadzi je do odgrywania kluczowych ról w zespole – dodaje trener Jagieła.

Oliwia Związek jest najmłodsza spośród naszych reprezentantek, ale bardzo liczymy na jej rozwój. Jako klub obraliśmy drogę, jaką chcemy iść – chcemy stawiać na młode piłkarki z zespołu juniorek i chcemy je wprowadzać do Orlen Ekstraligi. Powoli, z rozsądkiem, ale systematycznie. Z najświeższych „przykładów” – debiut 15-letniej Kingi Klimczak w meczu ze Sportisem Bydgoszcz. Chcemy piłkarskiej młodzieży stwarzać najlepsze warunki do rozwoju i codziennego funkcjonowania, a oglądanie naszych zawodniczek z orzełkiem na koszulce jest dla nas i dla trenerów nagrodą za podjęte działania – podkreśla Maciej Bączyk.

Mistrzostwa Europy U17 odbędą się w Estonii w dniach od 14 do 26 maja tego roku. Dla Biało-Czerwonych będzie to trzeci występ na takiej imprezie – wcześniej Polski na Euro awansowały w 2013 i 2018 roku, a podczas tego pierwszego turnieju wywalczyły złote medale. Dodajmy, że w 2013 roku w składzie Polski na Euro U17 była obecna piłkarka WKS-u, Karolina Ostrowska, a w 2018 dwie byłe zawodniczki – Klaudia Homa i Wiktoria Kiszkis. Oprócz Polski awans zapewniły sobie już także Estonia (jako gospodarz) i Szwecja.

4.9 / 5. Ocen: 54

Podobne artykuły

MagazynPilkarski.pl – Twoje źródło sportowych informacji