Magazyn piłkarski Wiadomości sportowe Początki piłki nożnej w Polsce. Kiedy był pierwszy mecz?

Początki piłki nożnej w Polsce. Kiedy był pierwszy mecz?

Maksymilian Nowak

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Polsce. Kiedy odbył się w naszym kraju pierwszy mecz, w którym roku utworzona została reprezentacja Biało-Czerwonych? Oto fakty, które warto znać!

Początki piłki nożnej w Polsce. Kiedy pierwszy mecz?
Początki piłki nożnej w Polsce. Kiedy pierwszy mecz?

Pierwszy mecz z Anglikami

Trudno było oczekiwać innego biegu wydarzeń – to Anglicy pokazali Polakom piłkę nożną i zaszczepili w nich pasję do niego. Pierwszy mecz piłki nożnej w Polsce odbył się już w roku 1888. Było to w Krakowie na boisku brytyjskiej firmy Theodor Boehm. Starcie toczyło się między ekipą miejscowych Polaków a zespołem Anglików. Spotkanie to uważa się za początek organizowanej piłki nożnej w Polsce, mimo iż trzeba pamiętać, że w tym czasie Kraków był częścią Austro-Węgier.

Niestety, nie ma potwierdzonych informacji na temat wyniku pomiędzy Polakami a Anglikami na stadionie w Krakowie. Dużo więcej danych z kolei można znaleźć na temat piłkarskiego klubu, który powstał w naszym kraju jako pierwszy.

Klub z Polski? Znów Kraków najszybszy!

Gdy ktoś w TV czy mediach mówi o pierwszym piłkarskim klubie w Polsce, na myśli ma na pewno „Krakowskie Towarzystwo Sportowe”. Klub ten zaczął organizować mecze piłkarskie oraz propagować tę dyscyplinę sportu w Polsce. Później w innych miastach także powstawały kolejne kluby piłkarskie, takie jak „Warszawskie Towarzystwo Sportowe” (1905), „Lwowski Klub Sportowy” (1908) czy „Czarni Lwów” (1903). Jednym z najważniejszych klubów powstałych w Polsce przed I wojną światową był „Cracovia” (1906), który w dalszym ciągu jest jednym z najbardziej zasłużonych i popularnych klubów w Polsce.

Gdzie obstawiać?BukmacherBonus
🔥 Najwyższe kursySuperbet3754 PLN
📱 Najlepsza aplikacjaeTOTO777 PLN
❤️ Najlepsza oferta na startSTS760 PLN
🎪 Najwięcej rynkówFortuna145 PLN

Okres piłkarski w naszym kraju podzielić można na ten przed II Wojną Światową a to, co działo się przed nią. Między rokiem 1920 a 1939 odbywały się już spotkania o tytuł najlepszej ekipy futbolowej w Polsce. W tamtym okresie najwięcej razy rozgrywki krajowe wygrywała drużyna „Legia Warszawa”. Klub ten zdobył 7 tytułów mistrza Polski: w latach 1921, 1927, 1930, 1931, 1933, 1936 i 1939.

Do dzisiaj osoby grające typy na Ekstraklasę często w swoich prognozach stawiają na Legię Warszawa. Ekipa ze stolicy jest najbardziej utytułowanym klubem w naszym kraju.

Legia najbardziej utytułowanym klubem w Polsce

Legia Warszawa to obecnie najbardziej utytułowany klub piłkarski w Polsce.

Pełna nazwa:🇵🇱 Legia Warszawa Spółka Akcyjna 🇵🇱
Skrót:⚽️ Legia ⚽️
Data założenia:🗓️ 5 marca 1916 🗓️
Barwy:⚪️ Biało-zielone 🟢
Stadion:🏟️ Stadion Wojska Polskiego 🏟️
Pojemność:👨‍👩‍👦 31 103 miejsc 👨‍👩‍👦
Prezes:🤵🏼 Dariusz Mioduski 🤵🏼

Legia nie tylko w Polsce radzi sobie bardzo dobrze, ale również regularnie występuje w europejskich pucharach. Jej największe sukcesy na arenie międzynarodowej to:

  • Puchar Europy/Ligi Mistrzów: 1/4 finału
  • Puchar UEFA/Ligi Europy: ćwierćfinał
  • Puchar Intertoto UEFA: zwycięstwo

Jeżeli ktoś chce śledzić na bieżąco to, co dzieje się na stadionach w Polsce i nie tylko, może u nas sprawdzać najważniejsze newsy o meczach na żywo. W dowolnym momencie można również szukać danych o tym, jakie najważniejsze transfery kluby sfinalizowały w danym oknie.

Kluby to jedno, a co z reprezentacją?

Rozwój klubowej piłki nożnej w Polsce sprawił, iż postanowiono utworzyć reprezentację naszego kraju składającą się z najlepszych zawodników ze wszystkich drużyn występujących na terenie państwa. Za oficjalną datę początku naszej kadry uważa się dzień 18 grudnia 1921 roku, kiedy to odbył się jej pierwszy oficjalny mecz z reprezentacją Węgier. W internecie często pojawia się jeszcze termin 18 grudnia 1920 roku – to wtedy miało miejsce pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe Polaków. Rywalami byli zawodnicy z Czechosłowacji. Mecz zakończył się remisem 1:1.

Ponad sto lat istnienia reprezentacji Polski to wiele gwiazd światowego formatu grających w jej barwach. Najbardziej znani kadrowicze w historii ekipy Biało-Czerwonych to:

  • Kazimierz Deyna
  • Zbigniew Boniek
  • Włodzimierz Lubański
  • Grzegorz Lato
  • Robert Lewandowski
  • Józef Młynarczyk
  • Antoni Piechniczek
  • Jan Tomaszewski
  • Jerzy Dudek
  • Andrzej Szarmach

Zachęcamy do czytania najnowszych informacji na temat piłki nożnej w naszym portalu, w tym sprawdzania tego, jakie grać zakłady na Ligę Mistrzów.

4.9 / 5. Ocen: 51

Podobne artykuły

MagazynPilkarski.pl – Twoje źródło sportowych informacji