Magazyn piłkarski NewsyPiłka nożna Coraz więcej reprezentantów Polski ze Śląska Wrocław

Coraz więcej reprezentantów Polski ze Śląska Wrocław

Maksymilian Nowak

Śląsk Wrocław to największy klub w naszym kraju pod względem liczby drużyn na poziomie centralnym. Coraz więcej przedstawicieli tej drużyny występuje regularnie w barwach narodowych.

Coraz więcej reprezentantów Polski ze Śląska Wrocław
Coraz więcej reprezentantów Polski ze Śląska Wrocław (fot. Śląsk Wrocław)

Na „świeczniku” zawsze będzie ekstraklasowy zespół, ale poza grupą dowodzoną przez Ivana Djurdjevicia w klubie trenuje kilkaset młodych piłkarzy i piłkarek. Co cieszy – trenują z coraz lepszymi skutkami, czego dowodem są liczne powołania do reprezentacji narodowych.

– Bardzo cieszymy się, że mamy tylu reprezentantów Polski, to oczywiście wyróżnienie dla tych piłkarzy, ale również docenienie naszej pracy w Akademii i potwierdzenie, że idziemy ze szkoleniem w dobrym kierunku. Wierzę, że reprezentanci Śląska nadal będą powoływani do kadry i w niedalekiej przyszłości będą stanowić o sile pierwszej drużyny – mówi Krzysztof Paluszek, dyrektor ds. rozwoju sportowego Śląska.

Prawie pół Europy

Biało-czerwona kadra U-17 w ostatnich dniach brała udział w towarzyskim turnieju, podczas którego rywalizowała z rówieśnikami z Norwegii, Belgii i Szwecji. W hiszpańskiej La Nucii Polacy najpierw pokonali Norwegię 3:2, a następnie dość łatwo rozprawili się z Belgią, wygrywając aż 5:0, z kolei w trzecim starciu okazali się lepsi od reprezentacji Trzech Koron, zwyciężając 5:2. We wszystkich meczach wystąpili Karol Borys i Krzysztof Kurowski ze Śląska Wrocław. Borys dodatkowo każde ze spotkań rozpoczynał w wyjściowym składzie.

Bardzo mocnego przeciwnika w towarzyskim dwumeczu miała również reprezentacja Polski U-15, która zmierzyła się z Hiszpanią. Biało-Czerwoni dwukrotnie musieli uznać wyższość rywali (0:3 i 1:4), a w spotkaniach zagrało czterech zawodników WKS-u – Mateusz Cegliński, Jakub Kaszub, Dawid Korzeniowski i Olivier Siniawski. W jednym z meczów Cegliński pełnił funkcję kapitana, a Siniawski zanotował asystę przy jedynym golu Polaków.

W czwartek, 8 lutego, w Tychach reprezentacja U19 grała z Czechami. Powołanie na to spotkanie od selekcjonera Marcina Brosza otrzymali Miłosz Kurowski oraz Łukasz Gerstenstein i obaj panowie pojawili się murawie w drugiej połowie tego spotkania, a Polska wygrała 3:2.

Zaproszenie do reprezentacji dostali także Krzysztof Fałowski i Hubert Śliczniak. Piłkarze wezmą udział w krótkim zgrupowaniu kadry U16, które odbędzie się w dniach od 15 do 17 lutego w Siedlcach.

Wyróżnieni zostali również młodsi zawodnicy – Dominik Kleczewski i Bartosz Szywała. Dwóch 14-letnich piłkarzy, którzy na co dzień występują w drużynie Śląska U15, wzięło udział w jednym z turnusów Zimowej Akademii Młodych Orłów. W innym z turnusów ZAMO brali też udział ich młodsi koledzy z rocznika 2010 – Borys Pawłowicz i Kajetan Malik.

Piłkarki, a do tego wybitna trenerka

Powołań do narodowych reprezentacji nie brakuje w sekcji piłki nożnej kobiet Śląska Wrocław. W styczniu cztery zawodniczki WKS-u – Oliwia Związek, Krystyna Flis, Katarzyna Musiałowska i Kinga Klimczak – wzięły udział w Turnieju UEFA Development Cup. Polki wygrały z Liechtensteinem i Szkocją oraz zremisowały z Portugalią. Reprezentantki WKS-u zagrały we wszystkich meczach, Katarzyna Musiałowska w jednym ze spotkań pełniła rolę kapitan zespołu, a Oliwia Związek wpisała się na listę strzelczyń.

Katarzyna Musiałowska wróciła z jednego zgrupowania, a za chwilę wyruszy na kolejne. Wspólnie z Gabrielą Lewicką, Magdaleną Półrolniczak i Dominiką Szkwarek wezmą udział w zgrupowaniu kadry U17, które odbędzie się w dniach od 11 do 17 lutego w Pruszkowie. Polki przygotowują się do marcowego turnieju eliminacyjnego mistrzostw Europy.

Wyróżniona została także trenerka WKS-u, Monika Koziarska-Gomola, która znalazła się w kadrze szkoleniowej podczas jednego z turnusów Zimowej Akademii Młodych Orłów. Warto również wspomnieć o powołaniach do kadry wojewódzkiej. Powołanie do drużyny U13 otrzymały Julia Sujka i Weronika Podemska, a do zespołu U15 Hanna Gubernat, Amelia Szkwarek i Julia Strasburger.

– Występy zawodniczek Śląska w młodzieżowych kadrach to dla nas powód do dumy. Nie zapominajmy również, że powołanie w rundzie jesiennej do pierwszej reprezentacji otrzymała także Natalia Kulig. To wszystko pokazuje, że trenerzy wykonują ogrom pracy, dzięki której dziewczyny mogą się rozwijać – zaznacza Maciej Bączyk, koordynator sekcji piłki kobiecej w Śląsku Wrocław.

Różne pola działalności

Śląsk Wrocław to klub dla wszystkich, a jego działalność wykracza poza tylko profesjonalne szkolenie i rywalizacje sportowców na najwyższych poziomach rozgrywkowych. Pod herbem WKS-u rywalizują również zawodnicy blind footballu oraz amp futbolu. I również ich nie brakuje w reprezentacji Polski!

W zgrupowaniu reprezentacji Polski w blind footballu wzięli udział Adrian Słoninka, Marcin Lubczyk oraz Michał Płachecki, a także trener kadry Mikołaj Nowacki. Z kolei w treningach ampfutbolu junior wziął udział Maciek Wielebiński i trener Krzysztof Węgrzyn.

Nie można także zapominać, że niedawno do narodowych reprezentacji trafiali również piłkarze pierwszej drużyny WKS-u, czyli Petr Schwarz i Daniel Gretarsson. Obaj zawodnicy obecnie leczą kontuzje, ale po powrocie na murawę liczymy na kolejne dobre występy, które mogą zaowocować ponownymi występami w barwach Czech i Islandii.

4.8 / 5. Ocen: 12

Podobne artykuły

MagazynPilkarski.pl – Twoje źródło sportowych informacji