Magazyn piłkarski NewsyEkstraklasa Zagłębie wsparło Światowy Dzień Zespołu Downa

Zagłębie wsparło Światowy Dzień Zespołu Downa

Maksymilian Nowak

Zagłębie Lubin wsparło akcję World Down Syndrome Day, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Przedstawiciele klubu odwiedzili, między innymi, Zespół Szkół Specjalnych w Lubinie.

Zagłębie wsparło Światowy Dzień Zespołu Downa
Zagłębie wsparło Światowy Dzień Zespołu Downa

Zagłębie nie zapomina o 21 marca

Każdego roku 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, bowiem tego samego dnia rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, ale to także symboliczny czas narodzin ludzi niezwykłych, nawiązujący do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze.

Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day, jest świętem obchodzonym corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, które zostało ustanowione w 2005 roku, zaś od 2012 roku odbywa się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą całego wydarzenia był grecki genetyk z uniwersytetu w Genewie – Stylianos E. Antonarakis. Data obchodów święta wcale nie jest przypadkowa – dzień 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21. chromosomu. W Polsce żyje około 60 tys. osób z zespołem Downa.

Symbolem wsparcia dla osób żyjących z tym zaburzeniem jest zwyczaj, polegający na założeniu tego dnia kolorowych skarpetek nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną. Są one jednocześnie wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Podobnie jak w poprzednich latach, również i dziś nasz Klub dołączył do całego przedsięwzięcia. Wspólnie z naszym właścicielem firmą KGHM zaprojektowaliśmy dwie różne skarpetki, w których na trening wybiegną dziś podopieczni trenera Waldemara Fornalika, a także młodzi zawodnicy Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Ponadto razem z Arkadiuszem Woźniakiem i Krecikami Zagłębie odwiedziło w środę Zespół Szkół Specjalnych w Lubinie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Szklarach Górnych. Oprócz ciekawych rozmów, nie zabrakło również wielu pamiątkowych zdjęć.

Obecnie trwa przerwa od rozgrywek Ekstraklasy, dlatego na kolejny występ Zagłębia przyjdzie kibicom nieco poczekać. W ten piątek, czyli 24 marca, odbędzie się natomiast spotkanie eliminacyjne Czechy – Polska. Będzie to mecz numer jeden dla Biało-Czerwonych pod wodzą nowego trenera oraz w eliminacjach do Euro 2024.

5 / 5. Ocen: 1

Podobne artykuły

MagazynPilkarski.pl – Twoje źródło sportowych informacji